ДЕКОРАТИВНА БУКВА
При форматирането на абзац може да се уголемим първия знак на абзац с диалоговия прозорец DROP САР меню FORMAT и от кутията се определя големината, разположението и шрифта. Първия ред на абзаца се подравнява по горния край на декоративния символ. Задава се дали под долния край на знака да има редове или те да се подравняват по 1 ред. Задава се и дистанцията до текста(POSITION, DISTANCE).
ИЗОБРАЖЕНИЯ
Увеличава се активността чрез картинки, графики, чертежи. Вмъкват се чрез:
Меню INSERT, PICTURE галерия от картинки(CLIP ART).
Избира се векторното изображение на картинката(колкото и да се увеличава тя запазва качеството си. )чрез бутона INSERT. Изображението се държи като прозорец.
Копиране на част от графично изображение от отворен графичен файл в PAINT чрез стандартния COPY, PASTE механизъм. Цялото изображение от файл да се вмъкне с INSERT, FILE.
Възможносттите на лентата с инструменти DRAWING:
- Като вмъкване на готови прости изображения(AUTOSHAPES).
- Вмъкване на геометрични фигури, линии и стрелки(LINE, ARROW, RECTANGLE, OVAL).
- Избиране на обекти, маркиране на много обекти(стрелката SELECT OBJECT)
- Въртене на обектите в пространството(ROTATE).
- Наслагване на слоеве обекти един върху друг(DRAW, ORDER)
- Подравняване на обектите един спрямо друг(DRAW, ALIGN OR DISTRIBYTE)
- Тримерни ефекти върху букви, символи и фигури(3-D)
- Художествен текст(WORDART).
- Текстови кутии(карета-TEXT BOX).
- Групиране и обединяване на обекти(GROUP, UNGROUP от десния бутон върху маркираните обекти)за да се вършат действия върху всички едновременно.
Може да си създадем нов обект като използваме простите фигури, запълването им. Опреде ля се начина на препокриването им(ORDER) и накрая чрез GROUP обединяваме маркираните обекти в нов обект.
Възможносттите на лентата с инструменти PICTURE : - Вмъкване на готова картинка(INSERT PICTURE)
- Превръщане на картинка в черно бяла, сива, воден знак(IMAGE CONTROL)
- Контрол на контраст и яркост(CONTRAST, BRIGTLINESS)
- Изрязване, поставяне рамка, запълване(CROP, SEMITRANSPARENT, LINE STYLE)
- Разполагане спрямо останалите обекти(WRAPPING)
- Параметри на форматирането на обекта(FORMAT OBJECT)
- Възстановяване старите параметри на обекта(RESET PICTURE)
Възможносттите на лентата с инструменти WORD ART:
- Вмъкване на художествен текст(INSERT WORD ART, GALLERY)
- Смяна на текста, промяна на обвивката на текст(EDIT TEXT, WORD ART SHAPE)
- Параметрите на обекта(FORMAT OBJECT)
- Ротация, еднакви букви, вертикално положение, разстояние между буквите. (FREE ROTATE, SAME, VERTICAL, AV )
ФОРМУЛИ
Чрез вграден редактор за формули FORMULA. EQUATION EDITOR
ВЛОЖЕНИ КАРЕТА(TEXT BOX)
Това е текст или изображение заобиколени от рамка. Карето е средство за разполагане на различни обекти като част от текст, графика, рисунка на определено място в документ. Може да бъде поставено на произволно място в текста и да се избере и начина на разполагане на околния текст около карето. Промяна на размерите на карето преподрежда така текста че да го изпълни. Форматира се самостоятелно от околния текст.
Избира се INSERT, TEXT BOX (или иконата в лентата DRAWING) и избираме мястото там се появява каре, вкарваме обектите и после 2 пъти върху рамката на карето за да настроим параметрите му(десния бутон и FORMAT TEXT BOX).
Преградката WRAPPING и параметрите WRAPPING и WRAP са за начина на поставяне на каре то върху текста и околния текст се разполага около карето. DISTANCE е разстоянието на текста от вътрешните стени на каре.
В преградката TEXT BOX обратно между околния текст и външните стени.
В преградката COLOR AND LINES са параметри на рамката, цвят и защтриховане.
А от FORMAT, TEXT DIRECTION се определя начина на разположение на текста, коя стена да е хоризонтална горната или страничните.
За да може TEXT BOX да се постави върху текст, таблица, картинка трябва от WRAPPING да се избере поле NONE
ОФОРМЯНЕ И ФОРМАТИРАНЕ НА СТРАНИЦИ.
Оформяне на изгледа върху страница и подготовката му за отпечатване също е свързано с определено форматиране, което се извършва от резлични команди.
КОЛОНИ
Части от текста могат да се визуализират в повече от 1 колона чрез командата FORMAT, COLUMN. В PRESETS може да се избере някой стандартен вариант с 1, 2 и 3 колони или с 2 колони с по голяма лява(дясна) колона.
NUMBER OF COLUMN дава броя колони при повече от 4, а WITH, SPACING променят размери те на колоните и на разстоянието между тях. Като опцията EQUAL COLUMN WITH прави размерите на колоните равни и при промяна на размера на 1колона другата получава същия размер за сметка на разстоянието между колоните. При изключена горна опция увеличаването на размера на 1 колона води до намаляване на размера на 2 колона, а разстоянието между тях е постоянно. Когато 2 колона достигне минимума си започва да се намалява и разстоянието между тях. Опцията LINE BITWEEN изчертава линия между колоните.
Могат да се заместят с Таблица с необходимия брой колони.
НОМЕРАЦИЯ НА СТРАНИЦИТЕ
Може да се поиска номериране на страниците с указване къде да се отпечата поредния номер и вида на номерацията от INSERT, PAGE NUMBERS. Като POSITION определя положението на номерацията от горе или долу(TOP, BOTTОM).
ALIGHMENT определя подравняването спрямо страницата. Има и вътрешно и външно подравняване за листове(INSIDE, OUTSIDE).
Прозореца FORMAT определя вида на номерацията в падащия списък NUMBER FORMAT.
Меню START AT показва от коя страница да започне номерацията. Може и да се включат раздели телни символи в номерацията чрез INCLUDE CHAPTER. SHOW 1 PAGE показва номерация и на 1 страница.
ПОСТОЯННИ ЗАГЛАВИЯ
Допуска се появата на специални текстове или графики, които да се появяват в начало то(HEADER) или в края(FOOTER) на всяка страница.
Избираме меню VIEW, HEADER AND FOOTER. Появява се ивица от която можем да вмъкваме заглавия номер на страница, дата и време, думи от AUTO TEXT и да преминаваме между заглавията на всяка страница.
БЕЛЕЖКИ
Става с INSERT, FOOTNOTE като бележките се номерират автоматично. Бележките под черта започват със специален символ зададен от вас. Бележки могат да се задават и към точно определен текст или част от документа. Тогава при посочване на символа и се показва каре със скритата бележка(BENEATH TEXT).
ОРИЕНТАЦИЯ НА ТЕКСТ В СТРАНИЦА
Разполагането на текста върху листа за печат изисква да се определят размерите и ориентацията на страницата в FILE, PAGE SETUP. Има 4 групи преградки в диалоговата кутия:
MARGINS определя размера на празните полета между края на листа и печатните страни ци(TOP, BOTTOM, LEFT RIGHT), положението на постоянните заглавия и дали страницата е огледална като 2 страни на на лист (MIRROR).
Колкото по-малки са граничните празни полета от 4 страни на страницата толкова повече текст ще се побере на 1 страница. Така общия брой страници на който ще се отпечати документа ще намалеят. Колкото по-малък е размера на шрифта толкова по-малко страници са нужни.
PAGE SISE дава размера на листа за принтера и ориентацията на страницата в листа(хоризонтално или вертикално като променя ширина и дължина на стандартните формати.
PAGE SOURCE показва начина на подаване на първата и останалите страници и източника на хартията като автоматично подаване или не.
LAYOUT показва откъде да стартира отпечатването кога да отпечатва заглавия и номера ция и накрая прави вертикално подравняване на страницата в листа по върхът, центри рано и центрирано за сметка на съдържанието в страница(става по малко).
ОТПЕЧАТВАНЕ
Преди отпечатване трябва да се провери как ще изглежда страницата върху листа чрез PRINT PREVIEW и да се направят промени ако е необходимо.
Ако натиснем иконата PRINT ще стане отпечатване с подразбиращи се параметри.
С FILE, PRINT ги променяме като в PRINT WHAT посочваме зоната за отпечатване.
В PAGE RANGE посочваме кои страници да отпечатаме (всички, текущата, посочените с цифра или част от документ, all, current, page, selection ).
COPIES дава броя копия от всяка страница и реда на отпечатване (COLLATE първо печати всички копия на 1 страница после копията на следващата).
PROPERTIES са свойства на принтера. Може да се зададе качеството на принтиране в DEVICE OPTION като DRAFT е ниско качество и се ползва за проба. Задават се и интензитета на цвета между бялото и черното при отпечатване, формат, ориентация и източник на хартия за принтера.
PRINT TO FILE преобразува файла в принтерски готов за отпечатване от всеки компютър с принтер. OPTION задава допълнителни параметри като освен документа да отпечата и бележките, код, свойствата на документа.
СВЪРЗВАНЕ С ДРУГИ ПРИЛОЖЕНИЯ И ВГРАЖДАНЕ.
С INSERT, OBJECT може да се създаде обект с друго приложение или да се използва вече създаден такъв и след това да се вгради или свърже към текущия документ.
СВЪРЗВАНЕ означава, че обекта е свързан с източника файл на обекта и всяка промяна на източника води до промяна на обекта в документа. Така може да се променя само на 1 място, а промяната се отразява на всички места където е свързан в 1 или много документи. Става като се включи параметъра LINK TO FILE.
ВГРАЖДАНЕТО означава премахване на връзката с източника и ако искаме да го променим с 2 пъти върху обекта се отваря приложението което може да обработва този обект, но промените са само тук и не се отразяват във файла източник. Може обекта да се показва и като икона. С BROWSE намираме файла източник.
ЦИРКУЛЯРНИ ДОКУМЕНТИ
Обикновено трябва един и същи текст да се изпрати до много служители като в писмото до конкретния служител се поставят специфични стойности на някои от параметрите Може да се направи чрез образец и ръчно въвеждане на специфичните стойности.
Но може и да се създадат СЛЕТИ ДОКУМЕНТИ които изискват 2 отделни компонента.
Източника на данни се създава еднократно и се обновява когато се появи нов обект. Когато се налага се създава основен документ с исканото съдържание. Накрая основния документ се слива с източника на данни за да се получи слетия документ. Започваме със създаването на източник на данни. Това е проста таблица на проста база данни с записи. Те са последователност от именувани полета. Определяме какви полета ще има източника и какви ще бъдат имената им. От меню TOOLS, MAIL MERGE и от групата DATA SOURCE избираме бутона GET DATA, CREATE DATA SOURCE. Тук има примерен списък с имена на полета. Избираме тези от тях подходящи за случая и изтриваме останалите с REMOVE.
Ако няма подходящо пишем името в текстовата кутия отляво и с бутона ADD го прибавяме в списъка. OK съхранява празен източник с избрано име. За добавяне на запис избираме EDIT DATA SOURCE. След 1 въведен запис с бутона ADD NEW преминаваме към нов запис до попълване.
За създаване на основния документ избираме MAIL MERGE, MAIN DOCUMENT, CREATE. Въвеждаме и редактираме текста като на всяко място където искаме да бъде поставена данна от източника изписваме името и между << >> или го вмъкваме с INSERT MERGE FIELD. Когато текста е готов избираме 3 функция MERGE от MAIL MERGE като на местата на имената на полетата се появяват данните от 1 запис и можем да го съхраним и редактираме.
Коментари (12)