Тъй като много често са ми задавали този въпрос много хора, които искат да си създадат сайт сами, но им липсват някакви познания за нужния език прибягват към употребата на програми. Макар че изобщо не одобрявам този начин, защото самите програми са много ограничени, а и все пак е нещо друго да вложиш свое въображение в създаването на своя лична страница. Но както и да е за улеснението на тези хора реших да направя едно кратко и не чак толкова изчерпателно обяснение за работата с тази програма.
И така след като стартирате самата програма както виждате излиза чисто бял екран, за да зададете картина или цвят за bg (background) цъкате с дясното копче и от менюто избирате "Properties". След като направите това отивате на Background-слагате тикче на Background Image, ако искате да зададете картина от вашия компютър за bg. Също от това меню може да изберете и да сложите музика за заден фон (bg) също взета от вашия компютър само трябва отново да сложите тик на Background music и да изберете песента. Но ако случайно не искате за заден фон да има картина, а само определен цвят, което според вас е по-семпло и по-добре изглеждащо отивате от същото меню на Appearance след това на Colors и за Background избирате желания цвят, но като не забравяте да смените Default text , Normal Link , Visited Link и Active Link с различен от избрания от вас цвят за background. Също от това меню може да направите още едно важно, ако във вашия сайт направен с програмата ще има текстове написани на кирилица. Нужно е да смените Character Set като от падащото меню изберете User Define и в полето в ляво напишете windows-1251 така написаните букви на кирилица няма да бъдат показвани Като «инджикитайски». Също от Properties на страницата може да изберете и какво да е “името” й отивате на Meta Tags и на Title записвате заглавието, с което ще бъде “известна” в отварящия браузър (пример Личен сайт на Георги ).
Също често срещано явление е да използвате готов темплейт, но ако сте свалили самата програма не от официалният сайт, а от другаде е възможно те да липсват. И ако това е така много трудно се намират подобни темплейти като програмата изисква те да са във формат .wpm. Но както споменах по – горе най-добре е да си създадете свой собствен темплейт. Реших също да не обяснявам много, много подробно свойствата на тази програма, защото по интересно е сами да се разровите из нея все пак нищо не идва на готово.
След като сте напълно готови с задачата вече е нужно да го качите в интернет пространството, за да видите как изглежда предварително е нужно само да натиснете “F5” или от File > Preview in Browser. Да кажем, че сте се регистрирали в www.my32.net и там ще качвате името на документа.wss и избирате File > Publish или направо натискате “F4”. След като излиза формата за попълване в първото поле написвате каквото и да е от него не зависи нищо във второто хоста, който както аз дадох пример е www.my32.net (може също да е www.hit.bg ; www.super-host.bg и други ) в третото поле пишете public_html ако сте на my32.net или оставате празно. Юзърнейма и пасса от регистрацията ви, а Port си го оставяте на 21. Натискате “заветното” копче OK и после Publish облягате се и чакате докато не се качи. След като това завърши вие имате готов сайт с помощта на Web Page Maker.