Запълване със шарки
Вземете един от векторните инструменти разположени отляво в програмата, например Rectangle tool (U) и начертайте някаква фигура. В панела Properties в долната част на програмата кликнете върху падащото меню, където пише Solid и изберете patterns там ще ви се покажат всички шарки, които можете да използвате. Изберете една от тези шарки и фигурата, която направихте с векторния инструмент ще се запълни с нея.
Вие също можете да направите шарки и да ги прибавите към листа със шарки (patterns) на Fireworks.
Можете също да местите, обръщате, изкривявате да променяте размерите на
шарката (pattern) или преливката (gradient), с която сте запълнили
даден обект. За да направите това трябва да вземете инструмента Pointer,
а може и със Gradient tool ако сте запълнили със gradient обекта, по
който работите и след това кликвате върху запълнения обект докато ви се
появи това, което е показано на картинката долу:
Можете да удължавате и да скъсявате тези две дръжки чрез придърпване с курсора на мишката или да ги въртите докато нагласите шарката на обекта, както на вас ви е удобно.
Прибавяне на шарки (patterns) във Fireworks
Можете да използвате растерни файлове. За шарки можете да използвате тези формати: PNG, GIF, JPEG, BMP, TIFF, and PICT (Macintosh only).
1-ва стъпка
Ако нямате готова шарка направете си със инструментите на Fireworks
2-ра стъпка
Изрежете шарката и я запазете, като gif или jpeg
3-та стъпка
Отворете нов прозорец във Fireworks и направете обект, който искате да запълните със вашата шарка.
4-та стъпка
Отидете при шарките от proparties панела и за да заредите вашия файл кликнете върху, other както е показно долу на картинката.
Ще ви се отвори прозорец и от там трябва да намерите вашия файл, с който ще запълните обекта си.
Вижте шарките, които предлага източника на този урок.
Източник: www.entheosweb.com