Някои от тези приложения са известни, но тук съм посочил по-популярните и по-малко известните.
1. 3D букви
-Един от начините е: Пишем един и същ текст в два цвята и го налагаме един върху друг. Маркираме Transparent и в зависимост кой цвят искаме да е основен, селектираме го и го провлачваме върху другия.
- Друг начин: изписваме текста, селектираме го и с натиснат Shift бутон го отместваме в желана посока.
II. Клониране (вместо copy-paste)
Селектираме текста или фигурата и с натиснат бутон Cttl просто преместваме селектираното на друго място. Оригиналът остава на мястото си.
III. Прехвърляме на обекти на нов фон.
Имаме две картинки. Искаме да „пренесем” кашона в стаята.
Принципът е следния:
а) Отваряме пейнт два пъти. На първия отваряме едната снимка (стаята), на втория –другата (кашона).
б) На картинката, в която ще преместваме обекта (в случая стаята) махаме отметката от Image-Draw Opaque.
в) На втората картинка (кашона) същo махаме отметката от Draw Opaque. Ако обектът е във PGN формат или е подготвен предватително без фон, тогава от картинката на обекта – Edit- Select, Edit-Copy и в картинка с новия фон- Edit-Paste. Чрез стрелкичка в ъглите смаляваме фигурата и я поставяме на новия фон.
Ако картинката има фон и нямаме подхоходяща програма за премахването му, правил следното:
г) При цветове forgroun/backgroung (черен/бял) изтриваме внимателно целия фон около обекта или при forground/background (бял/бял) замазваме целия фон с бяло, без да засягаме фигурата.
д) След като се изчистили фона на обекта (в случая кашона), от менюто избираме Edit – Select All и след това Edit-Copy. Отваряме другата картинка (стаята) и там Edit-Paste. Там оразмеряваме фигурата и я поставяме на подходящо място. Така внесохме кашона в стаята.
Уточнения:
- При работа с четката или гумичката, за улеснение, големината може да се регулира в искан размер чрез задържане на клавиша Ctrl и натискане на (+) за увеличаване размера или (-) за намаляване. Така може да се постигне размер много по-голям от посоченото увеличение от 8 (или 10) пъти в Пейнт-а.
-Ако при прехвърлянето се виждат някои по-светли места (пиксели), това може да се оправи чрез корекция на място, като чрез пипетката се взема цвета на сектора от обекта или от новия фон и се запълва с моливчето или четката- дори пиксел по пиксел.
-Действието с изчистване на фона обикновено се приложи на по-прости обекти.
IV. Избиране и запазване на 3 цвята
При стартиране на Пейнт по подразбиране цветовете forground/background са черен и бял. За рисуване, чертане илиоцветяване, при смяна на дветовете. Обиноеено постоянно избираме всеки различн цвят. На това има решение –Пейта може да запази до три цвята, Ето как става:
А) 1 цвят – това е нормалното избиране на цвят от палитрата-кликване с ЛЯВ бутон върху искания цвят. В случая – червен.
Б) 2 цвята.- при избран основен първи цвят, кликваме с ДЕСЕН бутон върху втория цвят. Крадратчето на backgroung се оцветява съответо-в случая зелено.
В) 3 цвята – Избрани са два цвята. Третият цвят се избира, като се натисне и задържи клавиша CTRL и в същото време се кликне с ДЕСЕН бутон на мишката върху третия цвят.- в слуая син. Вътрешното поле се оцветява съответно.
Сега ако искаме да ползваме четката или моливчето в червено, натискаме ЛЕВИЯ бутон на мишката и действаме. Ако искаме зелен цвят –натискаме ДЕСНИЯ бутон и оцветяване. Ако ни трябва син цвят – задържаме CTRL клавиша и с натискане на без значение кой бутон на мишката чертаем.
V. Color Replacement – директна подмяна на цвят.
Тук за подмяна на цветовете се използва....... гумичката! При това, без да се трие нищо и без да се засягат съседни фигури. Как става?
А) Искаме да подменим сивия цвят с син. Посочваме сивия цвят (този, който искаме да подменим) като основен (кликваме с ЛЯВ бутон върху него). С ДЕСЕН бутон кликваме върху цвета, с който искаме да подменим основния цвят- в случая син. Ако обаче цветовете ги няма в палитрата (дали сме наши стойности), тогава вместо директно кликваме върху тях, използваме пипетката и с нея по съшия начин кликваме върху съотвения цят –десен и ляв бутон за двата цвята.
Б) Маркираме гумичката и определяме размера й. Натискаме ДЕСЕН бутон и започваме на „трием”. Независимо през кои цветове минава гумичката, нищо не се оцветява нито извън фигурите, нито останалите с разлини цветове. Оцвятява се само уазания. В примера – само сивия цвят ще се подмени със син, независимо, че гумичката минава и през червения. По същия начин може да променим цвета на линиите с какъвто искаме.
VI. Уплътняване на букви (текст) и символи
При изписване и особено когато се прехвърля текст или символ в Пейнт, почти винаги очертанията (особено при шрифтове с по-закръглени такива) не са така отчетливи и плътни. Това най-добре се забелязва дори при малко увеличение. Уплътняваме (махаме светли пиксели и полутонове) така:
А) От менюто-Image-Attributes. Маркираме Black and White. Излиза предупреждение, че действието е необратимо, което пренебрегваме. Новият текст или символ е вече по-плътен и отчетлив.
Б) Ако написания или пренесен текст е цветен, при това „конвертиране”, той става черно/бял и няма възможност за оцветяване. За да го оцветим отново, Edit –Attributes и маркираме Colors. Появява се цветната палитра и чрез кофичката оцветяваме буквите.
Забележка:
.Текстът трябва да се обработва отделно, т.е. да не е на фон, тъй като цялата картинка ще стане черно/бяла и текстът не може да се отдели нормално.
автор:oldstar