Работа с графика
Компютърът може да представя прости несложни двумерни изображения, но може да имитира обемност, перспектива и да симулира пространствени изображения(3D изображения).
Съществуват два вида плоски изображения -РАСТЕРНИ И ВЕКТОРНИ. При растерното изображение екрана на компютърът е съставен от точки наречени пиксели и едно графично изображение се получава като на всеки пиксел се зададе цвят. При растерното изображение всеки пиксел е важен и промяната в размерите на изображението означава промяна в качеството-ако размерът се намали се губят пиксели и след това при връщане към стария размер те не могат да се възстановят. Обратно при уголемяване на изображението се добавят пиксели, който развалят качеството и при намаляване не могат да се махнат отново точно тези добавени пиксели.
Векторното изображение се образува от елементарни графични обекти. Параметрите на всеки обект(точка, отсечка, част от крива, правоъгълник, кръг и др. ) са размери, местоположение на екрана, цвят. Изображението се получава когато всеки от тези обекти се изобрази на екрана в съответствие с характеристиките си. За промяна на изображението се изисква промяна на някой от обектите, а не на цялото изображение. При промяна на размерите качеството не се губи, защото по алгоритъм се преизчисляват параметрите на всеки обект. Те са прости и стандартни и точно се знае какво да се промени в останалите параметри за да се запази качеството. Понеже не се пази информация за всеки пиксел, а информация за параметрите на всеки елементарен графичен обект чрез които програмата ги изчертава. Размерът на векторните изображения е много по малък. След като бъде създаден обекта може да бъде изменен по различни начини - преместване, завъртане, разтягане, завъртане, променяне със специални ефекти. Всичко се прави абсолютно независимо от останалите обести. Можете да променяте и техните характеристики - размер, цвят, текстура, прозрачност. Тези свойства могат да се изменят във всеки един момент и така можете винаги да поправяте допуснати грешки. Всички обекти са точно разположени един спрямо друг -едни закриват други и т. н. Всички разстояния са в относителни единици(инчове) и са независими от компютърът с който се разглеждат.
Интерфейс на стандартен редактор за растерна графика
Съдържа в основния си прозорец
- Главно меню
- Лентово меню с инструментални палитри
- Меню с параметрите на инструмент
- Работно поле
Когато изберем необходимия ни инструмент в палитрата-от лентата с параметрите можем допълнително да настроим и променим действието на инструмента.
Командите и инструментите от палитрата могат да се избират и от главното меню.
В последно време в редакторите се появяват специални палитри с командите за важните операции, които си затварят автоматично когато не се използват и освобождават място.
Размерът на записаното изображение зависи от размера на бялата работна област. Записва се всеки пиксел в него независимо от размера на изображението. Промяна на работната площ става с поставяне на мишката на границата на областта където курсора се променя на двойната стрелка и се влачи. Има други видове растерни типове който намаляват значително размера на обемния ВМР тип.
GIF типа записва изображението със същото качество като единствено променя броя на цветовете които се използват. Използва се за компресия на изображения имащи малко на брой цветове.
При JPEG типа всяка следваща промяна намалява качеството, тук се променя яркостта. В зависимост от увеличаване на компресията на изображението се намалява качеството му.
Изображението може да се запише в един от тези два варианта ако в SAVE, FILE TYPE се избере GIF или JPEG, а се отварят в графичен редактор с избор пак на типа им в OPEN
ВМЪКВАНЕ НА ГОТОВО ИЗОБРАЖЕНИЕ ОТ ЕКРАНА
Ако на екрана има изображение, което искате да вземете
- натискате специалния бутон от PRINT SCREEN от клавиатурата за да изпратите целия екран в клип борда.
- В графичния редактор избираме команда PASTE от меню EDIT.
- Програмата ще поиска да увеличи размерите на работната площ защото не може да побере прихванатия екран. Изберете YES и изображението се появява.
ИЗРЯЗВАНЕ НА ЧАСТ ОТ ИЗОБРАЖЕНИЕТО
Можем да получим част от прихванатия екран или от друго изображение с двата бутона от палитрата SELECT и FREE FORM SELECT.
Има два начина за селекция на част от изображението- първата функция реже правоъгълна област от изображението като поставяме курсора в единия край на тази правоъгълна област и влачим мишката до другия край. След пускане се маркира частта от екрана между тези две точки.
За маркиране на област с произволен контур избираме бутона free form select и преместваме курсора на мишката до произволна точка от контура на областта. Хващаме точката и влачим мишката по границата на изображението докато се върнем в началната точка и затворим контура. Прекъснатата линия затваря правоъгълна област, но маркирана ще бъде областта заградена от траекторията на влачене на мишката.
Маркираната област може да се копира и премества в други (нови) изображения с COPY(CUT), PASTE от меню EDIT. Вмъкването на изображението става в горната част на работното поле. Докато е маркирана областта тя може да бъде преместена с влачене на произволно място от работното поле, при това графиката над която маркираната област стъпва не се променя. След отмаркирване с натискане на произволно място областта над която остане преместеното парче губи старото си изображението. Най -простия начин да създадем свое изображение е да променим някое съществуващо.
Намираме подходящия оригинал и по описания горе начин отрязваме необходимото ви парче.
После отваряме нова работна област с меню FILE команда NEW и вмъкваме изрязаното парче. В стария документ документ не съхраняваме промените с избиране на NO. Задаваме име под което да съхраним картинката в FILE, SAVE AS. По същия начин можем да вмъкваме парчета от други изображения и да ги поставяме на произволно място в нашето.
Може да намалим размера на работната област която не се използва за да намалим обема на файла в който съхраняваме изображението.
При създаване на изображение да се помни, че растерната графика се поправя трудно затова се препоръчва новия елемент да се създаде встрани от готовата част, да се маркира и да се мести до мястото където ще се монтира. След като се установи, че се вписва добре едва тогава новия елемент може да бъде оставен трайно на избраното място. Веднъж монтиран този елемент става част от цялото и не може да се маркира отново абсолютно точно.
Ако има много повтарящи се обекти те се копират колкото е необходимо и се поставят на нужните места. Ако елемент се повтаря, но е поставен под различен ъгъл, увеличен или умален, тогава се използват възможностите за завъртане, умаляване и увеличаване на маркирани обекти-меню IMAGE и диалоговите прозорци с команди FLIP/ROTATE и STRETCH/SKEW.
СВОБОДНО РИСУВАНЕ става с молива или четката(PENCIL, BRUSH). Избираме инструмента и с постоянно натиснат ляв бутон на мишката рисуваме произволни линии.
А за изтриването и поправянето на нещо палитрата с инструментите предлага различни по размер гумички(ERASER). С тях се щраква в определена област и в тази позиция се възстановява цвета на фона. Когато се влачи гумичката с натиснат ляв бутон местата където преминава въстановяват цвета на фона. С гумата трябва да се работи внимателно, защото щетите са непоправими. Затова рисунката се съхранява преди да се изтрие нещо за да се възстанови при необходимост. (Image, Clear Image-изтрива целия екран наведнъж).
ЗА ИЗМЕНЕНИЯ В СРАВНИТЕЛНО МАЛКИ ОБЛАСТТИ ОТ ИЗОБРАЖЕНИЕ може да се използва пряк достъп до картинката при който всеки пиксел може да бъде променен ръчно. Директния достъп става от меню VIEW, ZOOM, LARGE SIZE. В този режим изображението е силно увеличено като под лупа. Всяка точка от изображението е представена с достатъчно голямо квадратче за да се вижда отчетливо. Работата в този режим зависи от параметърът на програмата пишещ цвят избиран от палитрата с цветовете COLOR BOX. От лентата с инструментите се избира пишещия инструмент(молив, PENCIL). Всяко щракване на мишката върху пиксел (точка) от екрана ще я оцвети с текущия цвят. . За да оцветим точка с избран цвят трябва да направим цвета текущ от палитрата с цветовете и да изберем точката. Избрания цвят се показва в горното от двете квадратчета поставени едно над друго в лявата част на палитрата. Цветът на квадратчето отдолу е цвета на фона.
При работа с директния достъп е добре да се изчертаят на екрана растерната мрежа VIEW, ZOOM, SHOW GRID и малък прозорец в който се показва в реални размери видимата в работното поле част от увеличеното изображение (VIEW, ZOOM, SHOW THUMBNAIL). В този прозорец вие можете да наблюдавате ефекта от направените промени.
Връщането на изображението от увеличен в нормален размер става с VIEW, ZOOM, NORMAL SISE. Можете да използвате и инструмента ЛУПА и да изберете колко пъти да се увеличи маркираната с този инструмент област и да се върне в нормален размер. (става с допълнителната палитра). Създаването на рисунка точка по точка ще отнеме твърде много време и този режим служи само за фини промени. За големи изображения се използват готовите фигури за чертане.
За начертаване на линия използваме иконата бутон LINE. След щракване в позицията на единия край влачим до позицията на другия край.
От допълнителната палитра под бутоните можем да променим дебелината на линията за чертане. За изчертаване на крива избираме инструмента CURVE.
Избираме началната и крайната точка и изчертаваме права и след това хващаме кривата в произволна точка и влачим в избраната посока.
При чертане на фигури които са затворени областти от допълнителната палитра под бутоните можем да изберем три възможности:
- контур с текущия цвят и прозрачна вътрешност
- контур с текущия цвят и вътрешност с цвета на фона.
- Прозрачен контур и вътрешност с цвета на фона.
Първо избираме вида на фигурата с която искаме да чертаем, после една от трите положения за контура на линията и фона. Щракваме върху позицията на един от върховете и влачим мишката до противоположния ъгъл. Дебелината на контура се взима тази по подразбиране избрана в бутона LINE. За запълване на изображение се използват две възможности. Първата е запълването на вътрешността на затворен област с инструмента FILL WITH COLOR който има икона като на кофа от която се излива боя. Заостреното връхче трябва да попадне на точка от затворената област. Запълването става с текущия цвят. Втората е поставянето на цветни петна и става с инструмента AIRBRUSH като се щрака с мишката на избраните места. Формата на петната се избира от допълнителната палитра.
За поставяне на надписващ текст се използва инструмента TEXT. След щракване върху иконата и в рисунката се появява правоъгълник, в който да се напише текста.
Шрифта, размерът и стилът могат да се променят от палитра която се появява автоматично при избирането на инструмента. От допълнителната палитра може да се избере дали фона на текста да е прозрачен или да е с цвета на текущия фон.
Коментари (1)