Рисуваме реалистична човешка кожа
Въведение.
Първо веднага искам да поясня, че това ръководство не трябва да се разглежда като единствен или най-правилен начин на рисуване. Това ръководство е МОЯТ начин на рисуване и нищо повече. Не се притеснявайте да го следвате напълно или само избрани от вас части - избирайте това, което най-много ви харесва. Ще използвам програмата Фотошоп, но ръководството може да се използва с всяка друга програма, в която има хубави инструменти за живопис.
Преди всичко основата на живописта е рисуването. Затова от знанията за основите на рисуването, правилната щриховка, цветопредаването ще зависи крайния резултат от работата ви. Като начало на нов слой ще нахвърлям набързо контурите на лицето и основните линии. Това е необходимо за разграничаването на цветовете и оттенъците при оцветяването.
Забележка: За да подобрите знанията си в областта на рисуването на портрети ви препоръчвам книгата на Bum Hogarth и която и да е изчерпателна книга по анатомия на човека.
Стъпка 1.
Създавам нов слой и го заливам с основния цвят. Оцветяването с основния цвят ще ми помогне малко или много да определя атмосферата на изображението. Ако ми се прииска да сменя основата, ще направя нов слой и ще го залея с друг цвят.
Забележка: Художници като Рембранд започват с тъмните тонове, като ги отнемат и изсветляват по-късно. Това е един начин. Аз започвам със средните тонове, защото за мен това е най-лекия път. Опитайте различни методи на оцветяване, за да намерите най-подходящия за вас.
Стъпка 2.
Тук определям какви цветове ще се използват в цялата рисунка. Нататък всички допълнителни оттенъци, които ще се появяват на картината - това е само резултат от смесването на избраните цветове. За да ги смеся, използвам четка, която предварително съм си настроил за своите нужди, също така и цветове - разглеждани като варианти за осветените места по кожата и отражения. В тази рисунка използвам "близки" цветове. За по-подробна информация за правилата за смесване на цветовете ви препоръчвам книгата на Rudolf Amheim "Изкуство и визуализация" - един от най-големите майстори в областта на визуализацията. Лично аз използвам в палитрата си в качеството на основообразуващи отблясъци и силни, наситени цветове, защото обичам експресивното изразяване в картините си (наследство ми е от Shounen manga). Това намира приложение във всяка моя работа, независимо дали е акрилни бои, маслени или пастел. На този етап оцветявам свободно, без да се интересувам от детайлите. Обръщам повече внимание на тези места, където ще се допират полутоновете на цветовете. Сянка = цвят + допълнителен цвят + черен. Междинните полутонове - между основния цвят и сянката: Наситен базов цвят и два оттенъка нагоре. За осветените места по кожата никога не използвам чисто бял цвят, защото това прави творбата ми по-изкуствена. За това винаги използвам основния цвят и примерно 5 нива на оттенъка нагоре.
Винаги си проверявам четките преди да започна да рисувам. На изображението четката изглежда стандартна, но това не е вярно. Тя е малко модифицирана в настройките. Тъй като Фотошоп, както и Painter не са най-добрите програми за смесване на цветовете, аз си настройвам четката, като за себе си.
Стъпка 3.
Сега започвам да работя по детайлите. На този стадий рисунката ми добива по-завършен вид и това е най-опасния етап, защото работя с малки области. Детайлизацията има най-важната роля за придаване на реалистичност на картината. На този етап с малки мазки създавам плавен градиентен преход между полутоновете.
Как мога да прехвърля вече нарисуван знак в corel във photoshop без да загуби много от качестжото си... сигурно въпроса ми ти се вижда много елементарен но за мен е проблем... аз го прехвърлям като eps. формат но във photoshop-а ми излиза доста назъбено въпреки че е на немалка резолюция.. мойе би трябва да го нарисувам наново във photoshop но незнам как да го направя това... и ако все пак успея ще работят ли всички филтри и ефекти...
благодаря предварително