изберете View => Code and Design или кликнете на бутона Split под името на файла. В лявата част на полето за кода има една лента с бутони. Това са бутоните за подреждане или вмъкване в кода.(ако нямате тази лента кликнете с десен бутон на мишката върху бутона “Split” или някъде из тази лента и изберете “Coding”)
1(*)
2(*)
Първия вариант ще излезе ако сте в режим Split, а втория в режима Code.
1. Този бутон съвпада като функция с “Window => името на документа”, предимството му е че тук по лесно ще се ориентирате при наличие на много отворени документи.
2. Този бутон има за цел да направи по-лесно за ориентирането из кода ви. Когато сте поставили маркера на мишката в някоя част на кода, след натискане на бутона, целият таг ще се „свие” и ще се превърне в една две думи показващи основната функция на кода:
Реално кода се намира там но не го виждате. Ако се нуждаете да погледнете за малко, част от скрития код просто посочете с мишката върху кутийката на кода.
А ако искате да „освободите” кода просто кликнете два пъти върху него.
3. Този бутон върши подобна работа. Разликата е че той „затваря” само маркирания код (без значение дали сте маркирали част от служебна дума или част от името на даден таг.)
4. Този бутон просто „разпъва” всички „свити” кодове.
5. Този бутон е много удобен когато вие сами сте писали кода и искате да проследите таговете да не сте ги преплели или просто да видите последователността им. Ако се намирате някъде из кода натиснете бутона и той ще маркира цели таг. При повторно натискане се маркира тагът стоящ на по-високо ниво:
6. С помощта на този бутон ще маркирате от началото на скобите до края им, били те квадратни фигурни или каквито и да е.
7. Този бутон включва и изключва номерацията на редовете.
8. Това е много полезен бутон, който когато е включен ви маркира грешните тагове (но ако имате грешка в затварящия таг да речем, ще маркира отварящия). За да видите работата му обаче ще е нужно да освежите страницата, което можете да направите или с стандартния бутон за освежаване “F5” или като преминете в режима “Design” и се върнете обратно в един от режимите за редактиране на кода.
9. Този бутон ви дава възможност да поставяте бързо и лесно коментари. Просто маркирайте желания код и след натискането на бутона изберете типа на коментара. (това съобразете с това върху какъв код поставяте коментар)
10. Този бутон чисто и просто премахва вече поставения коментар (но пак трябва да е селектиран).
11. Това е бутон за вмъкване на тагове. Просто маркирате желания таг и след кликване на бутона пишете какво искате да добавите. Това е удобно защото автоматично поставя и отварящ и затварящ таг без да е необходимо да го пишете вие.
12. Този бутон служи за вмъкване на готови форми или скриптове (няма да изпадам в подробности, просто го пробвайте) натиснете го и изберете „Recent Snippets” и ще се появи списък с готовите кодове (за да вкарате някой просто кликнете два пъти върху него). Има достатъчно обемна библиотека с готови java скриптове, но след вмъкването им не се поставя автоматично тагът за javaScript.
13. Тези два бутона играят роля на табулатори. Първия вмъква кода навътре, втория го връща обратно.
14. Последния бутон реално подрежда целия код, като под подрежда имам в предвид поставя различните тагове на отделни редове, вкарва различни части на кода навътре или навън за да се получи една еднотипна структура на кода за по-лесна ориентация. (когато разполагате с по-обемен код може да отнеме известно време за да го пренареди, но си заслужава).