SWiSH Max е лека и удобна програма за работа с флаш анимации. Основното й преимущество пред Adobe Flash е, че тя е лека и лесна за ползване от непрофесионалисти, напълно способна да задоволи тези, чиито цели не са да правят безкрайно сложни и мащабни проекти. Опитният дизайнер с лекота ще съумее да извлече голяма полза от нея. SWiSHMax е чудесна за разработването на банери и по-непретенциозни сайтове и уеб елементи.
Ето за демонстрация един мой банер правен с тази програма (старата версия):
Както се вижда това напълно задоволява нуждите на всички, които нямат амбицията да се занимават задълбочено с флаш анимации.
Този урок ще обясни съвсем схематично архитектурата на SWiSH Max така, че да можете да се ориентирате в "интериора" на програмата. Усвоите ли това, бързо ще се уверите колко лесно сами можете да разучите голяма част от принципите на работа с програмата.
Ето го и нашият план:
Стартиране
Работна площ - ориентиране
Менюта
Ленти с инструменти
Табове (подобно на тези в палитрите на Photoshop и продуктите на Macromedia)
Кутия с добре познати инструменти
Поле за скрипт (SWiSH Script)
Стартиране на SWiSH Max
Със стартирането на SWiSH Max пред вас излиза основната работна площ, както и изскачащ прозорец, който пита какво желаете да правите:
Кликнете на "Start a new empty movie" и ако желаете махнете отметката в края на прозорчето, за да не се показва при следващо стартиране.
Работната площ
Сега пред вас е работната площ на SWiSH Max. Да се запознаем с отделните й части:
1. Главното меню
2. Тулбарове
3. Времева линия
4. Обърнете внимание на този таб. Той по подразбиране е активиран на Сцена 1.
5. Това е самата сцена.
6. Панели (ако не виждате всички показани панели отидете в главното меню Panels | .... От там се активират всички панели)
Менютата в SWiSH Max
Менюто File
Менюто File в SWiSH Max не се различава съществено от това на други програми за графичен дизайн. Накратко то съдържа инструменти за създаване, запазване и тестване на анимациите, които правим. То съдържа следните опции: