1. СЪЩНОСТ
Предпечатната подготовка е процес, при който се извършва обработка на дадено печатно издание (книга, списание, вестник, плакат, каталог и тн.) за неговото тиражиране (отпечатване) в печатница. Осъществяването на предпечатна подготовка изисква познаване на целия процес по издаването на даденото печатно издание, сериозно познаване на необходимите компютърни програми и сериозни познания по полиграфия. Предпечатната подготовка е основен етап от цялостния издателско-полиграфически процес. Той е предшестван от предварителни проучвания за актуалността на печатното произведения, за неговото художествено оформление, за неговата практическа насоченост, за научното равнище на ръкописа, а също и от сравнителен анализ на съществуващите сродни издания и предварително изчисляване на очакваната себестойност и пазарна цена.
Предпечатна подготовка - Процесът на подготовка за отпечатване. За книгите това е така нареченото “страниране”, което се осъществява след утвърдения проект за графичен дизайн.
А) Видове печат:
Офсетов печат - Вид повърхностен печат, при който мастилото от печатната форма се предава на хартията не непосредствено, а чрез междинно платно (непряк печат). Тази особеност позволява да се прилага за печатане върху най-различни материали – хартия и картон с различни параметри и повърхностна микрогеометрия, както и с различна всмукваща способност. Печатната форма се изработва от еднометални или многометални листове. Днес това е най-разпространената печатна технология. На офсет (англ. оffset – пренос) се печатат повечето съвременни качествени книги, както и многоцветни издания .
Топъл печат - Вид дълбок печат, при който формите (клишето) по време на натиска към материала са загряти. Използват се главно златно и сребърно фолио, което при нагряване остава по повърхността на хартията (или картона), създавайки огледална повърхност на отпечатъка. Обикновено се прилага при заглавни страници на луксозни каталози, за надписване на тефтери, на луксозни покани. Топлият печат е метод за трансфер на метализиран или пигментен слой от носещата повърхност, известна като фолио, върху предмет, използвайки топлина, натиск и време.
Фолиа: Днес на пазара има огромно разнообразие от носещи фолиа - Златно 23 карата, имитация на злато, бронзова пудра, много метализирани цветове, пигментирани, многоцветни, мраморен и дървен ефект, четка, хром, кожа, холографски, фосфорециращи и мн. др. Като структура основно има шест вида фолиа: хартия, целулоза, ацетат, политен, полиестер. Варират в дебелини от 12 микрона /най-използван/ до 50 микрона. Най-популярен е 12 микронния полиестер.
Клишета: Служат за трансфериране на желания образ върху предмета. Материала за изработване на клишета е различен в зависимост от предмета върху които ще се печата /вертикален, въртящ, печат върху кръгли предмети и др./ Печатащите части на клишето трябва да прилепват плътно до предмета - независимо от неговия вид /плосък, кръгъл, цилиндричен, конусовиден, неправилна форма/. В зависимост от от повърхноста и клишетата биват различни - метални и силиконови. Металните обикновенно се получават при разяждане с киселини. Силиконовите най-често са готови плочки и получаването на образа върху тях е много елементарна операция, подобна на производство на печати или клишета за тампонен печат. Силиконовите клишета издържат на температури до 200 градуса и 20 000 - 30 000 удара. Топлия печат е особено подходящ за рекламни фирми, защото не изисква специални помещения и скъпи подготовки. Могат да се правят малки серии с ниски разходи, бързо и чисто./
Преге - Прегето е вид операция подобна на топлия печат, чиято цел е да остави релефен отпечатък върху хартията. Обикновено се използват две клишета, които притискат материала от двете му страни (негатив и позитив). Дълбочината на релефа може да бъде както еднаква, така и различна.
Тампонен печат - Същноста на тампонния печат е достатъчно елементарна. Филмчето ви показва процеса на нанасяне на мастило на клишето, вземане на образа с тампона и нанасянета му на обекта. Простотата на процеса, но при великолепно качество и прецизност са предназначени както за плосък печат така и за обли предмети и за различни неравни повърхности. Основните стъпки на процеса са илюстрирани както следва:
Ситопечат - Ситопечатът е универсална технология за печат, която понякога се използваq вместо офсетов печат. Сито технологията е донякъде подобна на офсетовата, но и доста различна от нея по някои показатели. Позитивният филм се копира контактно върху фино сито, покрито с фоточувствителна емулсия, която в резултат на експонацията, отпушва едни от дупките на ситото и оставя запушени други. След това, върху готовото сито се поставя мастилото, а обектът за печат - под него. С натиск, мастилото се нагнетява върху ситото и там, където дупките са отворени, преминава през него и попада върху печатания обект. Подобно на офсета, и тук няма полутонове и ако е необходимо да се отпечатат, трябва да се имитират с растери. Само че, разделителната способност на ситата е доста по-ниска от тази, която може да ни даде офсетовия печат, затова и растерите трябва да са с по-едра точка, което ограничава употребата на ситопечата. Силата на ситопечата е в много по-голямата му непретенциозност към печатните повърхнини - за разлика от офсета, той може да се използва върху много дебели картони, дърво, пластмаса, текстил, метал, самозалепващо PVC фолио, както и върху готови предмети, с неправилна форма - бележници, химикалки, кутии и др. Основното му приложение е в случаите, когато офсетът технологично не може да се използва или при много ниски тиражи, поради по-ниските му разходи, за подготовка за печат. Довършителните процеси се използват на фазата на книговезката обработка, на печатните материали. Лакирането и ламинирането се използват за защитаване на напечатаната повърхност от следи от докосване, което е много важно за печатни материали, които са подложени на продължителна употреба.
Термичен печат - Технология за печат на карти, при която изображението се отлага върху картата, като се отнема от специална лента. Ако изображението е пълноцветно, тогава се използват ленти с четирите основни за печата цветове - cyan (C), magenta (M), yellow (Y) и black (K) - CMYK. Термичният печат се извършва със сублимационни принтери
струва ми се че не е за начинаешщи като го чета