Сигурен съм , че мнозина познават и ползват програмката top, служеща за мониторинг на процесите в Linux. Тя е лека и нагледно представя процесите, заемащи най-много ресурси на машината. Макар и конзолна, е мощно средство за откриване и спиране на проблемни процеси. Но има един съществен недостатък – не можете да ползвате мишката и да разгледате процесите, намиращи се в списъка най-отдолу.
Не че е особено важно, защото активните процеси се изобразяват първи в списъка, подредени по степен на натоварване на процесора. Но все пак понякога е нужно да видим всички тези процеси, без да прибягваме до инструментите в графичната среда. То последните нерядко харчат и те доста системни ресурси. Което бави старичките компютри допълнително.
Но ще ви представя един интересен проект, който също е конзолна програма. Htop e (GPL) програмка, базирана на ncurses, и върши същата работа като top, с тази разлика, че са добавени някои полезни функции. Можете да ползвате мишката и да разглеждате целият списък със стартирани процеси. Освен това са добавени цветове , може да се ползват функционалните клавиши и програмката е доста конфигурируема.
Htop е с достъпно потребителско меню в долната част на екрана, като например F1 извиква помощна информация, F2 е “Setup”, и така нататък. Едва ли ще ви отнеме много време да го разучите.
За разлика от top (която е част на пакета procps и е включена във всяка линукс дистрибуция), htop трябва да си го инсталирате сами. Първо проверете, дали е налична програмката във вашата дистрибуция. В Debian я има и инсталацията се свежда до:
apt-get install htop
Ако случайно няма готов пакет за вашата дистрибуция, изтеглете сорса от сайта на проекта и си го компилирайте.
Източник: http://mylinuxtoni.site88.net/
1. отворете терминала и напишете su -c, натиснете клавиш Enter, ще ви помоли да въведете вашата парола, която не виждате, после натиснете отново клавиш Enter.
2. в същият терминал напишете: yum install htop. и сте готови. това важи за дистрибуции като fedora, opensuse, gentoo, archlinux и други базирани на RedHat.