На текущия прозорец се зарежда договора за ползване от страна на производителя на софтуера, с чийто правила се съгласявате продължавайки инсталацията. Прочетете ги.
Да речем, че вече те го прочели, значи минаваме на "Следваща" - стъпка 5.
Излиза полето, в което трябва да нагласим настройките за ползване.
За "Хост" почти във всички случай пишем localhost освен, ако не ползваме хостинг и провайдера му не ни е указал друго нещо - стъпка 6.
Ако по някакъв начин сме защитили БД (препоръчително, защото сайта може да бъде лесно хакнат). За потребител ще трябва да посочим името му (в случая не) - стъпка 7. Естествено освен потребитела, ще трябва да посочм и паролата му (стъпка 9). MySQL представката ще е сложена по подразбиране - стъпка 10. Ако не сте ползвали досега Джумала, пък и да сте препоръчително е да сложите тик на "Инсталирай примерни данни" - стъпка 11.
Вече след като сме указали параметрите, можем да продължим - стъпка 12. Ще се появи диалогово прозорче, което ще ви съобщи, че инсталацията ще се опита да се свърже с БД и ако успее (всичко е правилно въведено), ще запише посочените параметри.
Остава още малко :) Сега трябва да посочим как ще се казва сайта (това име ще се изписва най-отгоре в ленатата на браузера ви) - стъпка 13. Ако ползвате българската инсталация, по подразбиране ще имате отметки с тик на български и английски - стъпки 14, 15. Ако искате допълнителен език, можете да го добавите. Пордължаваме напред. Кликваме "Следваща" - стъпка 16.
Идва ред на настройките на администраторския акаунт и настройките за инсталация.
За адрес пишем адреса, на който ще се отваря сайта (трябва да е пътя до сайта). Чрез него ще се правят всички връзки - стъпка 17.
Път до папката на инсталация - мястото, където ще се инсталира Joomla-та. Мейла, който ще посочите ще се запише като главен мейл на администратора. Чрез него ще се изпращат мейли от сайта към потребителите (нужна е SMTP поддръжка, която не е проблем, ако ползвате платен хостинг). Трябва и да напишете паролата на админ акаунта. С нея ще можете да влизате в администраторския панел и сайта. Настройките в стъпка 18 са препоръчителни. Не ги променяйте. Когато сте готови отново "Следваща" - стъпка 19.
Вече имаме резултата. Джумала е инсталирана. В оградения прозорец са изписани вашите потребителско име и парола - стъпка 20. С тях можете да се логнете в сайта или админ панела на джумлата. Не бързайте със стъпки 21 и 22 (21- влизане в сайта, 22 - влизане в админ панела на Joomla). Ако кликнете върху тях в момента, ще ви се иазкара диалогов прозорец съобщаващ ви, че install папката не е изтрита. Така може много лесно да ви се хакне сайта, затова трябва да направим стъпка 23. Тя е да изтрием именно тази папка.
Влизаме в директорията, където сме инсталирали и махаме папката install. Вече сме готови.
Можете да влезете в администраторския панел като напишете адреса до сайта в браузъра си и добавите /administrator . Ще се отвори логин форма. Напишете admin и паролата ви.
За самото администриране, можете да прочетете следващите уроци в категотията CMS > Joomla.
Файловете за инсталиране можете да намерите на този сайт, както и помощ за Joomla. Естествено можете да се обърнете за помощ и в нашия форум.
Урока подготви : bubust за : uroci.net
За връзка bubust@data.bg
Урокът може да се разпространява след разрешение от автора.